میمون اروپا ایران یونان ایرانی مسابقه

میمون: اروپا ایران یونان ایرانی مسابقه مهدی طارمی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی شب بیداری کودکان را پیر می کند

پژوهش های دانشمندان نشان می دهد کمبود خواب در کودکان موجب کم کردن اندازه تلومرهای کروموزوم آن ها شده است و این عنوان پیری زودرس را در پی خواهد داشت. توصیه می شو

شب بیداری کودکان را پیر می کند

شب بیداری کودکان را پیر می کند

عبارات مهم : شبانه

پژوهش های دانشمندان نشان می دهد کمبود خواب در کودکان موجب کم کردن اندازه تلومرهای کروموزوم آن ها شده است و این عنوان پیری زودرس را در پی خواهد داشت. توصیه می شود در یک شبانه روز کودکان بین 9 تا 11 ساعت خواب داشته باشند.

به گزارش سیناپرس، یافته های تازه پژوهشگران نشان می دهد شب بیداری و کمبود خواب تنها باعث بد اخلاقی و بروز کج خلقی در کودکان نشده و این عنوان می تواند موجب پیری زودرس و تسریع روند پیر شدن سلول های کودکان شود.

شب بیداری کودکان را پیر می کند

در این پدیده، تلومر ها یا کلاهک های بخش انتهای کروموزوم ها، با هر تقسیم سلولی کوچک تر شده است و زمانی که این تلومرها به ابعاد بسیار کوچکی تقلیل پیدا کنند، به نظر می رسد که سلول توانائی تکثیر خود را از دست داده و حتی قادر به ترمیم خود نیز نخواهد بود. این مساله از نخستین علائم پیری به شمار می رود و بعضی از پژوهش های پیشین نشان می داد که کم خوابی و اختلال در خواب شبانه می تواند باعث کم کردن اندازه تلومرها در افراد بزرگسال شود.

موارد فوق موجب شد تا پژوهشگری به نام سارا جیمز (Sarah James) با همکاری دانیل نوترمن (Daniel Notterman) در دانشگاه پرینستون به بررسی این عنوان بپردازند که کم خوابی چه تاثیراتی در تلومرهای کودکان خواهد داشت؟ جهت دستیابی به این هدف، تیم تحقیقاتی فوق از بانک اطلاعاتی جامعی استفاده کردند که مشمول بر اطلاعاتی راجع به میانگین وقت خواب یگ هزار و 567 کودک 9 ساله می شد که همگی در شهرهای متفاوت ایالات متحده آمریکا زندگی می کردند. در ادامه اعضای این تیم تحقیقاتی اقدام به دریافت نمونه های دی ان ای این کوکان کرده و نوع و ابعاد تلومرهای آن ها را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.

پژوهش های دانشمندان نشان می دهد کمبود خواب در کودکان موجب کم کردن اندازه تلومرهای کروموزوم آن ها شده است و این عنوان پیری زودرس را در پی خواهد داشت. توصیه می شو

در پی این مطالعات و بر اساس مقاله ای که در مجله تخصصی پزشکی کودکان (The Journal of Pediatrics, doi.org/b87r) منتشر شد، مشخص شد که اندازه تلومر در کودکانی که دارای کمبود خواب هستند کوتاه تر از سایر کودکان هست. سارا جیمز در این رابطه اعلام کرد: «اندازه تلومر کودکانی که تنها یک ساعت خواب کمتر شبانه دارند به نسبت سایرین به میزان یک و نیم درصد کوتاه تر است.»

مساله فوق به این جهت اهمیت دارد که کوتاه شدن تلومر ارتباط مستقیمی با بیماری هایی از قبیل سرطان، بیماری های قلبی و عروقی؛ اختلال حافظه و زوال عقل دارد که هیچ کدام از این نشانه ها در کودکان دیده نمی شود و این عنوان احتمالا به علت سن کم آن ها هست. دانشمندان اعتقاد دارند این عنوان در سال های بعدی عمر کودکان و دوران میان سالی نمود پیدا کرده و موجب پدیدار شدن بیماری های فوق شود.

البته در نظر داشته باشید که مطالعات پژوهشگران همچنین نشان می دهد که داشتن میزان زیاد خواب در طول شبانه روز نیز جهت سلامتی انسان مضر بوده و تاثیرات نامطلوبی در پی دارد. ولی این عنوان راجع به کودکان صدق نکرده و هر چه میزان خواب آن ها در طول شبانه روز زیاد باشد، اندازه تلومرهای آن ها نیز بزرگتر بوده و سلول های بدنشان توانایی بیشتری جهت تکثیر خواهند داشت و در نتیجه روند پیری سلولی در آن ها دیرتر رخ می دهد.

شب بیداری کودکان را پیر می کند

لازم به توضیح است که پCوهشگران هنوز قادر به شناسائی روند رشد و طولانی شدن تلومرها بر اثر خواب نشده اند و توصیه می شود کودکان دست کم بین 9 تا 11 ساعت در شبانه روز بخوابند.

واژه های کلیدی: شبانه | بیداری | کودکان | کمبود خواب | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs